Guidelines pro řešení hospitalizovaných koček s inapetencí

Guidelines pro řešení hospitalizovaných koček s inapetencí

animal paw print icon

Taylor, S., et al. 2022 ISFM Consensus Guidelines on Management of the Inappetent Hospitalised Cat. J Feline Med Surg, first published July 1, 2022.

První z červencových článků patří do kategorie „must have – must read“. Týká se problému, se kterým se bohužel setkáváme poměrně často a určitě se s ním setkávat budeme. Inapetence koček je běžným klinickým příznakem. Vzhledem ke specifickým nutričním požadavkům koček má neadekvátní výživa množství negativních vlivů. U hospitalizovaných koček je situace ještě komplikovanější, protože velkou roli hraje navíc stres.

Optimální výživa je tak nezbytným prvkem správného managementu pacientů. V tomto článku se dočtete nejen o specifikách výživy koček a jejich potřebě energie, ale také o fyziologii hladovění a příčinách inapetence koček. Důležitou součástí článku jsou doporučení, jak v takové situaci postupovat – od posouzení nutričního stavu hospitalizované kočky, přes zmírňování stresu až po podporu příjmu krmiva pomocí stimulantů apetitu a zavádění výživových sond. Článek je doplněn o tabulky, přehledná schémata a velké množství obrázků. Není asi nutné pročítat ho hned na dovolené, určitě by si ho ale každý měl stáhnout, aby ho měl po ruce v případě potřeby.

https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/1098612X221106353


Image source: https://www.vecteezy.com/

Další aktuality
přejít na archiv aktualit