KVÍZ LÉTO 2023 – PARVOVIRÓZA PSŮ

KVÍZ LÉTO 2023 – PARVOVIRÓZA PSŮ

pexels photo 3631659

Dovolte nám představit novinku, vědomostní kvíz s dr. Simonou Kovaříkovou, kde si můžete prověřit úroveň Vašich znalostí na vybrané téma. Každé 3 měsíce vám položíme 10 otázek na dané téma a věříme, že tato forma bude pro Vás přínosným oživením.

Téma kvízu: PARVOVIRÓZA PSŮ

Parvovirózu psů známe bohužel všichni. Jedná se celosvětově rozšířenou významnou příčinu morbidity a mortality mladých psů. Mezi typické klinické příznaky patří apatie, inapetence, zvracení a průjem, které vedou k dehydrataci a následně hypovolemickému šoku. Objevuje se také hypoglykemie a následný nedostatek glukózy v nervovém systému může způsobit vznik křečí. Výsledkem infekce je systémový zánět, bakterie přestupující z lumen střeva přes poškozenou střevní stěnou mohou způsobit bakteremii a následně septický šok s hypotenzí a orgánovým selháním. I přes dostupnost vakcinace je parvoviróza bohužel stále reálnou hrozbou.

Připraveni? Kvíz k otestování najdete zde:

Neuspěli jste? Více inforamcí můžete nastudovat tady:
Zdrojový článek: Mazzaferro, EM. Update on canine parvoviral enteritis. Vet Clin North Am Small Anim Pract 2020;50: 1307-1325.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7467068/pdf/main.pdf

Další aktuality
přejít na archiv aktualit